Jak czytać oznaczenia na oponach? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznaczają wszystkie litery, cyfry i symbole widniejące na ogumieniu? Oznaczenia na oponie to kwestia, której zdecydowanie warto się przyjrzeć. Mogą one nieść ze sobą znacznie więcej informacji, niż Ci się wydaje.

Jest to szczególnie istotne w przypadku wymiany opon, w momencie poszukiwania nowego ogumienia, czy wówczas, gdy po głowie chodzi nam sprzedaż używanych opon. Jak czytać oznaczenia na oponach? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, a chciałbyś posiąść wiedzę, jaką posiada dobry wulkanizator lub dobry mechanik, zachęcamy do przeczytania niniejszego artykułu.

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Jak czytać oznaczenia na oponach, które niosą ze sobą tak wiele przydatnych informacji? Nie musisz być specjalistą, by zrozumieć oznaczenia opon. Wystarczy poświęcić chwilę na zapoznanie się z naszym małym kompendium wiedzy. Opony to w końcu jeden z kluczowych elementów każdego pojazdu, mający bezpośrednią styczność z jezdnią. Od tego, czy mamy dobrze dobrane opony zależne jest bezpieczeństwo na drodze.

Istotne jest dbanie nie tylko o właściwą kondycję ogumienia – głębokość bieżnika, ciśnienie powietrza w oponach, wyważenie kół – ale również właściwy dobór opon w odniesieniu do różnych aspektów. To, czy mamy dobrze dobrane opony odczytać możemy z nich samych oznaczenia na oponach zawierają między innymi informacje mówiące producencie, o tym, jaki jest rozmiar opony, czy nasze ogumienie to opony letnie, czy opony zimowe, czy wreszcie – jaki jest rok produkcji opony.

Jak rozpoznać rozmiar opony?

Rozmiar opony odczytamy z bocznej części ogumienia. W celu lepszego zobrazowania dekodowania informacji, posłużymy się przykładem: 175/70R13. Podany ciąg cyfr to rozmiar opony. Pierwsza liczba – 175 – oznacza szerokość przekroju opony. Wartość ta podawana jest w milimetrach i dotyczy odległości mierzonej między bokami opony. Następna liczba z naszego ciągu to 70, która oznacza profil opony – inaczej wysokość gumy. W naszym przykładzie liczba 70 oznacza, że wysokość ogumienia równa się 70% jej szerokości.

Ostatni element układanki to R13 – za pomocą tej składowej ciągu wyrażona jest średnica felgi w calach, natomiast litera R dotyczy budowy opony – rodzajem służącym nam za przykład jest opona radialna. Na tym koniec, jeśli chodzi o to, jak rozpoznać rozmiar opony. Warto dokładnie zapamiętać wyżej podane informacje. Jeśli bowiem wybór opon zostanie dokonany niewłaściwie i parametry nie będą się zgadzały, to opony albo nie będzie dało się zamontować, albo jeśli już, to wpłynie ona negatywnie na jakość i bezpieczeństwo jazdy.

Gdzie jest data produkcji na oponie?

Rok produkcji opony bardzo łatwo znaleźć na ogumieniu. Gdzie jest data produkcji na oponie i jak wygląda? Oznaczenie opony dotyczące daty produkcji składa się z czterech cyfr i umieszczone jest na jej boku, a konkretnie na owalnej części. Dwie pierwsze cyfry stanowią o tygodniu, natomiast dwie kolejne oznaczają rok produkcji. Posłużmy się przykładem – 1014. W tym przypadku opona została wyprodukowana w 10 tygodniu 2014 roku.

Opony letnie czy zimowe?

Opony letnie czy zimowe? Takiego pytania z pewnością nie muszą sobie zadawać te osoby, które korzystają z opon całorocznych.  Zarówno wymiana opon letnich na zimowe, jak i wymiana opon zimowych na letnie to kluczowe czynności, o których musi pamiętać każdy kierowca. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy nasz pojazd zamontowane ma opony letnie czy zimowe, musimy sprawdzić, czy bieżnik opony posiada symbol śnieżki w trójkącie.

Jeśli nasze ogumienie zawiera taki znak – mamy do czynienia z oponami zimowymi, świetnie odnajdującymi się w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli opona nie ma takiego oznaczenia – konieczna jest wymiana opon letnich na zimowe, której można dokonać na własną rękę, bądź w fachowym serwisie wulkanizacyjnym.

Indeksy opony co oznaczają?

Indeksy opony to oznaczenia dotyczące bardzo istotnych kwestii, a mianowicie nośności i prędkości. Usytuowane zaraz obok rozmiaru, indeksy opony oznaczają największe dopuszczalne obciążenie, na jakie możemy narazić oponę oraz maksymalną prędkość, z jaką można się poruszać na danym ogumieniu. Indeks nośności wyrażony jest za pomocą liczby, z kolei indeks prędkości utożsamiać należy z literą. Indeksy opony są na tyle istotną kwestią, że podlegają one prawnej regulacji w naszym kraju.