Poruszanie się po drogach na oponach sezonowych nakazuje ich wymianę minimum dwa razy w ciągu roku. Ogumienie przystosowane do panujących warunków atmosferycznych to w końcu podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Co jednak zrobić ze zdemontowanym kompletem? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać opony po sezonie.

Jak prawidłowo przechowywać opony

Jak prawidłowo przechowywać opony latem i zimą? Starzenie się opon to efekt nie tylko eksploatacji ogumienia, ale również złego ich magazynowania. Okazuje się, że większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na jakość i żywotność opon ma sposób oraz miejsce przechowywania.

„Niejednokrotnie zdarza się, że kierowcy są bardzo zaskoczeni, gdy wspominamy, że szybsze zużycie bieżnika jest wynikiem złego magazynowania. Wówczas udzielamy im fachowych porad odnośnie składowania ogumienia” – mówi jeden ze specjalistów serwisu wulkanizacja mobilna Białystok.

Jak zatem prawidłowo przechowywać opony i nie dopuścić do utraty ich użyteczności? Kwestia należytego magazynowania opon nie sprowadza się wyłącznie do miejsca, w którym opony będą trzymane. Pamiętać musimy również o przygotowaniu opon do składowania oraz ich odpowiednim ułożeniu.

Przechowywanie opon zimą

Przechowywanie opon zimą wystawia ogumienie letnie na szczególną próbę. „Niskie temperatury, sięgające często poniżej zera oraz wilgoć to czynniki znacznie przyspieszające proces degradacji gumy. Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy dojdzie do zamarzania wody w oponie oraz na powierzchni jej styku z obręczą” – mówią zgodnie specjaliści z serwisu wulkanizacja mobilna Rzeszów.

Jak się przygotować do przechowywania opon zimą? Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie opony z brudu oraz wszelkich kruszyw i kamieni.  Po usunięciu zanieczyszczeń musimy zweryfikować stan opon. Jeśli nadają się one do dalszego użytku, należy je zabezpieczyć przy pomocy produktu konserwującego i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Konserwator zakupimy bez problemu w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Preparat należy zastosować wyłącznie na bocznej części opony. Jak przypomina serwis wulkanizacja Warszawa, pamiętajmy, że jeśli mamy zamiar przechowywać opony zimą z felgami, również tym ostatnim należy poświęcić uwagę. Felgi oczyszczamy i konserwujemy, a następnie polerujemy/woskujemy.

Gdzie przechowywać opony zimą? Zdecydowanie odpuśćmy sobie miejsca takie jak balkon, taras, czy blaszany garaż. Najlepszym miejscem do przechowywania opon zimą będzie ciemne i suche pomieszczenie o umiarkowanej temperaturze (przedział od -5 do 25 stopni). Pamiętajmy, by nie dopuścić do kontaktu opon z chemikaliami, smarami oraz źródłami wysokich temperatur (np. kaloryferami lub piecami), które przyspieszają proces niszczenia gumy.

Przechowywanie opon latem

Przechowywanie opon latem, tak samo jak zimowych, wymaga trzymania się konkretnych zasad. Porządne oczyszczenie, weryfikacja stanu, konserwacja i wysuszenie to obowiązkowe kroki prawidłowego magazynowania. Jeśli nie masz pewności, czy Twój zestaw opon nadaje się do dalszej eksploatacji, odwiedź wulkanizatora. Popularnym i sprawdzonym serwisem w Małopolsce jest wulkanizacja Kraków.

Nie bez znaczenia jest oczywiście miejsce przechowywania opon latem. Podobnie jak przy zimówkach, również tutaj należy wybrać pomieszczenie ciemne, przewiewne, nienarażone na działanie wysokich i niskich temperatur, czy nadmierną wilgoć. Opony należy trzymać z dala od substancji ropopochodnych i chemicznych, urządzeń wydzielających ozon oraz źródeł ciepła, które znacznie wpływają na postępowanie procesu starzenia się ogumienia.

Ostatnią, lecz nie mniej ważną kwestią, jest sposób składowania. Należy podkreślić, że inaczej będziemy przechowywać opony latem z felgami, a inaczej modele bez felg. Ułatwieniem może być natomiast fakt, że zasady te będziemy stosować również wobec opon zimowych.

Ogumienie bez felg składujemy w pozycji pionowej (na bieżniku) na podłożu. Co 4 tygodnie obracamy je o 90 stopni. Opony na feldze to zupełnie inna bajka. Absolutnie nie możemy ich przechowywać w pozycji pionowej. Preferowane składowanie ogumienia na feldze to ułożenie opon w stos, bądź podwieszenie go na haku.

Warto zatem pamiętać o należytym przechowywaniu opon latem i zimą. Niewłaściwy sposób magazynowania ogumienia zdecydowanie skraca jego żywotność oraz wpływa niekorzystnie na użyteczność. Utrata właściwości mechanicznych, nierównomierne zużywanie się bieżnika, czy pojawienie się odkształceń to przykre konsekwencje braku znajomości kilku podstawowych zasad odpowiedniego składowania ogumienia.