Opony kierunkowe cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Odznaczają się o wiele lepszymi parametrami trakcyjnymi na mokrych nawierzchniach. Z powodzeniem radzą sobie również na suchej jezdni. Czy są jednak wolne od wad? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Opony kierunkowe, czyli co

Opony kierunkowe to jedna z odmian ogumienia, z jaką możesz spotkać się w trakcie poszukiwania nowego kompletu opon. Czym są opony kierunkowe? Jak sama nazwa wskazuje, są to opony, które zostały zaprojektowane do toczenia się tylko w jednym kierunku. Bieżnik opon kierunkowych odznacza się charakterystyczną rzeźbą, układającą się na kształt litery „V”. Jego struktura złożona jest z sieci skośnych rowków skierowanych w dół, wspomaganych często przez szerokie obwodowe kanały.

To właśnie po bieżniku możemy poznać, że mamy do czynienia z oponami kierunkowymi. Tym, co jednak rozwiewa wszelkie wątpliwości, jest zewnętrzna boczna ściana opony. To właśnie tam producenci umieszczają oznaczenie kierunku rotacji – strzałkę z napisem „rotation”. Symbol ten (bądź inny jemu podobny wskaźnik) wyraźnie określa pożądany kierunek toczenia opony. Strzałka prawidłowo zamontowanych opon kierunkowych będzie wskazywać przód pojazdu.

Charakterystyka opon kierunkowych sprawia, że wymagają one specyficznego montażu, który musi zostać przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wówczas opony te będą działać zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zamontować opony kierunkowe w swoim samochodzie, udaj się do profesjonalnego warsztatu wulkanizacyjnego. W Trójmieście solidny i precyzyjny montaż opon tego typu zapewni Ci na przykład wulkanizacja Sopot. Przebywasz obecnie w stolicy Górnego Śląska i poszukujesz serwisu z dojazdem do klienta? Taką usługę oferuje między innymi wulkanizacja mobilna Katowice.

Zalety opon kierunkowych

Opony kierunkowe, gwarantują doskonałe prowadzenie samochodu zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Dzięki specyficznej strukturze bieżnika, doskonale radzą sobie z odprowadzaniem wody lub innej cieczy podczas jazdy. Jest ona dosłownie wyrzucana spod kół samochodu na zewnątrz.

Opony kierunkowe idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach – ulewy, czy błoto pośniegowe nie stanowią dla nich wyzwania. Co więcej, efektywne wypychanie wody na zewnątrz w trakcie rotacji opony, znacznie redukuje możliwość wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Z kolei z racji zmniejszonego oporu toczenia, opony kierunkowe przyczyniają się do zwiększenia oszczędności zużywanego paliwa.

Pamiętajmy, że jedynie odpowiednio zamontowane opony kierunkowe zagwarantują nam bardzo dobre osiągi na suchych i mokrych nawierzchniach. Warto w tym celu skorzystać z usług kompetentnych fachowców, takich jak wulkanizacja Rzeszów, którzy pracując na profesjonalnym sprzęcie zagwarantują nam właściwy montaż ogumienia.

Wady opon kierunkowych

Opony kierunkowe nie są jednak idealne i posiadają kilka wad. Głównym minusem jest znacznie wyższy koszt zakupu. Oprócz tego, opony kierunkowe odznaczają się krótszą żywotnością bieżnika oraz mniejszą odpornością na tzw. „ząbkowanie”. Co więcej, przednie i tylne opony często zużywają się w różnym tempie. To z kolei wymusza na kierowcach dokonywania krzyżowego przekładania kół, które nie należy do najłatwiejszych czynności.

Tym, na co wskazuje wielu kierowców, jest także znacznie głośniejsza praca opon kierunkowych. Jest to szczególnie odczuwalne w momencie, kiedy do tej pory korzystaliśmy z ogumienia z bieżnikiem asymetrycznym. Pomimo stosowania coraz bardziej zaawansowanych technologii, jeszcze żadnemu producentowi nie udało się stworzyć ogumienia idealnego, które będzie gwarantowało nam poprawę wszystkich osiągów.

Opony kierunkowe – jak każde inne opony – mają swoje wady i zalety. Czy warto wybrać opony kierunkowe? To już kwestia indywidualna, która zależy od Twojego stylu jazdy oraz warunków, w jakich będziesz eksploatować ogumienie. Jeśli masz więcej pytań na temat opon kierunkowych lub potrzebujesz pomocy w wyborze nowego kompletu, zachęcamy do skontaktowania się z fachowcami, takimi jak wulkanizacja mobilna Białystok.