Wymiana opon może przysparzać kłopotów niejednemu kierowcy. Stoisz przed koniecznością montażu nowego kompletu i zastanawiasz się, jak zrobić to właściwie? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, o czym należy pamiętać zmieniając opony!

O czym pamiętać zmieniając opony?

O czym pamiętać zmieniając opony? Długie kolejki przed warsztatami wulkanizacyjnymi nie są zaskakującym widokiem dwa razy do roku – jesienią, w momencie montażu zimowek i wiosną, gdy nadchodzi pora na opony letnie. Wymiana ogumienia jest konieczna jednak nie tylko z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne. To niezbędne działania również w przypadku niespodziewanej awarii lub dobiegającego końca cyklu życia opony. Pamiętaj zatem, by regularnie dokonywać przeglądu ogumienia w swoim samochodzie w profesjonalnych warsztatach – np. takich, jak wulkanizacja Warszawa.

Pomimo obecności na rynku coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań i stosowania przez producentów jeszcze lepiej dopracowanych mieszanek gumowych, opony to element o ograniczonej żywotności. Każdemu kierowcy, prędzej czy później, przyjdzie zatem zmierzyć się z koniecznością ich wymiany.

Podczas, gdy jedni decydują się na skorzystanie z usług fachowców, np. takich jak wulkanizacja mobilna Szczecin, inni chcą zamontować je we własnym zakresie. Należysz do grupy tych ostatnich i zastanawiasz się, o czym należy pamiętać zmieniając opony? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw kilku przydatnych porad, dzięki którym zrobisz to właściwie!

Istotne wskazówki podczas wymiany opon

Istotne wskazówki podczas wymiany opon pozwolą Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas montażu. Na co zatem musisz zwrócić uwagę? Kwestia podstawowa to montaż opony zgodnie z kierunkiem jej toczenia. Błędnie założone ogumienie szybciej się zużyje, będzie głośniej pracować i nie zagwarantuje należytej przyczepności. Właściwy kierunek montażu wskaże Ci strzałka wytłoczona na jego boku z napisem „outside/inside”.

Pamiętaj, by śruby mocujące koło dokręcić optymalnie. Wszelkie skrajności nie są tutaj mile widziane. W tym celu ustaw na kluczu odpowiedni zakres – dla małych i średnich osobówek będzie to poziom 90-120 nm, terenówek i suv-ów zakres 120-160 nm, z kolei dla busów oraz pojazdów dostawczych – 160-200 nm.

Kolejna istotna wskazówka podczas wymiany opon? Wyważenie kół – odpowiednio przeprowadzone da Ci gwarancję równomiernego zużycia opon na osiach, komfortowej jazdy, lepszego prowadzenia samochodu oraz niższego zużycia paliwa. W jednym szeregu z wyważeniem kół stoi regulacja ciśnienia, zapewniająca bezpieczeństwo, wydłużenie żywotności ogumienia i bardziej ekonomiczną jazdę.

Wartość ciśnienia dostosuj do obciążenia pojazdu oraz zaleceń producenta. Masz trudności z tym etapem? Skorzystaj z usług fachowców – np. serwisu wulkanizacja Opole, którzy przy pomocy odpowiedniego sprzętu wyregulują ciśnienie i zadbają o doskonałe wyważenie kół. Ostatnia, lecz równie istotna wskazówka podczas wymiany opon, to kontrola kondycji amortyzatorów. Pamiętaj o nich koniecznie – wpływają one bowiem na stabilność pojazdu, przyczepność oraz długość hamowania!

Gdzie zmieniać opony?

Gdzie zmieniać opony? Wbrew pozorom to bardzo istotne zagadnienie, które warto dokładnie przemyśleć. Opony to bowiem podstawa bezpieczeństwa – zarówno Twojego, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Ich niewłaściwy montaż zakończyć się może nie tylko niskim komfortem jazdy czy zwiększonym spalaniem, ale przede wszystkim ryzykiem utraty kontroli nad pojazdem.

Może Ci się wydawać, że wymiana ogumienia nie jest zbytnio skomplikowaną czynnością. To jednak szereg znacznie bardziej złożonych działań, w których istotną rolę odgrywają detale i precyzja. Gdzie zatem zmieniać opony? Najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów, dysponujących odpowiednim zapleczem technicznym – np. takich, jak wulkanizacja Sopot. Tylko w takich miejscach zyskasz gwarancję otrzymania fachowej usługi, wykonywanej przez specjalistów bogatych w wiedzę i sprzęt.

Gdzie jeszcze można zmieniać opony? Ciekawym rozwiązaniem jest stale zyskująca na popularności wulkanizacja z dojazdem do klienta. Usługi świadczone przez serwisy, takie jak np. wulkanizacja mobilna Poznań, to bardzo wygodna i w pełni profesjonalna opcja montażu opon w terenie. Wystarczy jeden Twój telefon, a mobilni specjaliści przyjadą pod wskazany przez Ciebie adres i dokonają sprawnej wymiany opon. Tego rodzaju rozwiązanie przyda się zwłaszcza w momencie niespodziewanej awarii ogumienia w trasie, z czym niestety każdy musi się w dzisiejszych czasach liczyć.