Wyposażenie pojazdu w komplet nowego ogumienia to z reguły spora inwestycja. Jeśli zatem zależy Ci na tym, by świeżo zakupione opony posłużyły Ci znacznie dłużej niż jeden sezon, musisz pamiętać o ich właściwym użytkowaniu i pielęgnacji. Jak dbać o opony i na co zwrócić uwagę? W poniższym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Jak dbać o opony?

Jak dbać o opony? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych porad. Stosowanie się do nich nie tylko wydłuży żywotność opon w Twoim samochodzie, ale również podniesie poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Zatem – na co należy zwrócić uwagę?

  • Zastanawiasz się, jak dbać o opony? Przede wszystkim unikaj gwałtownych wjazdów na krawężniki pod ostrym kątem. Najazd z dużą prędkością może skończyć się przebiciem opon lub w najlepszym przypadku uszkodzeniem ich struktury i wewnętrznych elementów.
  • Omijaj dziury, a jeśli nie możesz tego zrobić – zmniejsz prędkość. Miej się na baczności zwłaszcza podczas obfitych opadów, które doskonale maskują tego rodzaju pułapki. Nagły wstrząs jest szkodliwy nie tylko dla zawieszenia – odbija się negatywnie również na bocznej powierzchni opon Twojego samochodu.
  • Jak dbać o opony? Postaw na regularną kontrolę ich ciśnienia. Jego zbyt wysoka lub niska wartość odbije się niekorzystnie na kondycji ogumienia, sterowności oraz zwiększy zużycie paliwa. Ciśnienie możesz sprawdzić i wyregulować w profesjonalnym serwisie – takim, jak na przykład  wulkanizacja Rzeszów.
  • Monitoruj zużycie bieżnika – jego właściwa głębokość (nie mniejsza niż 1,6 mm) oraz nienaruszona struktura zapewni Ci mniejsze zużycie paliwa oraz właściwą przyczepność. Zwróć także uwagę na sposób jego zużycia – bieżnik powinien zużywać się równomiernie, zwłaszcza na oponach jednej osi. Wszelkie odchylenia mogą być oznaką kłopotów związanych z zawieszeniem lub układem kierowniczym.

Jeśli borykasz się z problemami tego rodzaju, koniecznie umów się na wizytę u specjalistów, np. zakładu wulkanizacja mobilna Wrocław. Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz dbać o opony? Systematycznie kontroluj stan amortyzatorów. Jego jednostronne wyząbkowanie to prosty sposób na przyspieszenie degradacji ogumienia, a także ryzyko utraty stabilności i przyczepności pojazdu do nawierzchni oraz wydłużona droga hamowania. Szybką i sprawną kontrolę możesz przeprowadzić u wulkanizatora – w Trójmieście np. w serwisie wulkanizacja Gdańsk.

Czy mycie opon jest konieczne?

Czy mycie opon jest konieczne? Dbałość o należytą kondycję ogumienia obejmuje zarówno jego właściwą eksploatację, jak również systematyczną pielęgnację. Tylko dzięki kompleksowemu podejściu uda Ci się maksymalnie wydłużyć żywotność opon, ale przede wszystkim – zwiększyć bezpieczeństwo. To właśnie zalegające na podwoziu i kołach zanieczyszczenia są niejednokrotnie przyczyną utraty kontroli nad pojazdem, wpadnięcia w poślizg czy wydłużenia drogi hamowania.

Zatem – czy mycie opon jest konieczne? Zdecydowanie tak. Konieczność regularnego czyszczenia to obowiązek wszystkich kierowców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy często przemieszczają się w miejscach robót drogowych. Właśnie na takich terenach ogumienie narażone jest na kontakt ze smołą –  kancerogenną substancją szczególnie szkodliwą nie tylko dla opon i felg, ale również układu oddechowego człowieka.

Kto pomoże w temacie opon?

Kto pomoże w temacie opon? Jeśli zależy Ci na fachowym doradztwie i profesjonalnej usłudze, jedynym słusznym kierunkiem jest dobry i sprawdzony wulkanizator – np. taki, jak wulkanizacja Warszawa. Poradzi on sobie z jakimkolwiek problemem w kwestii zawieszenia, układu kierowniczego czy ogumienia. Jak znaleźć dobrego specjalistę? Jedną z lepszych podpowiedzi są opinie klientów, którzy mieli już okazję zweryfikowania jakości usług danego zakładu.

Kto jeszcze pomoże w temacie opon? Dobrym źródłem wiedzy są także serwisy wulkanizacyjne – takie, jak np. wulkanizator.com.pl. Nasz portal to swego rodzaju baza warsztatów, wśród których znajdują się wyłącznie zweryfikowani wulkanizatorzy, świadczący usługi na wysokim poziomie.

Co więcej, na stronie znajdziesz nie tylko ekspertów świadczących usługi wyłącznie w stacjonarnym punkcie, ale również firmy dojeżdżające do klienta, czego dobrym przykładem może być np.  wulkanizacja mobilna Opole. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku awarii na trasie lub niemobilnego pojazdu, kiedy dojazd do stacjonarnego serwisu jest niemożliwy.