Jeśli Nadejście sezonu zimowego wiąże się dla wielu kierowców z odwiecznym dylematem – felgi stalowe czy felgi aluminiowe? Co lepsze na zimę? Wokół wyżej wspomnianych rodzajów felg narosło wiele pytań i mitów. Faktem jest jednak, że zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe, mają swoje wady i zalety.

Stoisz przed wyborem felg na zimę, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Przeczytaj poniższy artykuł przygotowany przez Wulkanizator.com.pl, który rozwieje Twoje wątpliwości!

Felgi aluminiowe na zimę

Felgi aluminiowe na zimę kuszą wielu kierowców – przede wszystkim z racji swojego oryginalnego, przyciągającego wzrok designu. Występują w nieskończenie wielu stylach i kolorach, dając właścicielowi pojazdu możliwość podkreślenia indywidualnego charakteru samochodu. Eksploatacja felg aluminiowych w trakcie zimy budzi jednak kontrowersje. Wysoka podatność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne – to dwa najczęstsze zarzuty, jakie stawiane są wobec felg aluminiowych. Czy słusznie?

„Wbrew pozorom felgi aluminiowe mogą bardzo dobrze sprawdzić się w zimowych warunkach, a ich zalety nie kończą się jedynie na walorach estetycznych” – mówią fachowcy z serwisu wulkanizacja mobilna Rybnik. Jak się okazuje, obręcz aluminiowa jest pokryta podczas produkcji kilkoma warstwami lakieru.

Podkład antykorozyjny, warstwa z kolorem bazowym oraz bezbarwna powłoka wykańczająca. To właśnie dzięki tym zabiegom felgi aluminiowe są o wiele lepiej zabezpieczone przed korozją, niż felgi stalowe. Co więcej, aluminiowe felgi odznaczają się dużą elastycznością, dzięki czemu wszelkie niewielkie uszkodzenia nie skończą się niebezpiecznym pęknięciem felgi, a jedynie jej odkształceniem.

Felgi stalowe na zimę

Felgi stalowe na zimę to jednak wciąż najczęściej wybierany wariant wśród Polaków. Dlaczego kierowcy chętniej wybierają stalowe obręcze? Kluczową zaletą felg stalowych są niskie koszty – zarówno samego ich zakupu, jak i ewentualnego procesu regeneracji.

Cena kompletu felg stalowych może być bowiem nawet kilka razy niższa od ich aluminiowych odpowiedników. Skorzystanie z profesjonalnej reparacji felg stalowych również nie obciąży znacząco naszego portfela. Przykładowo usługę taką oferuje wulkanizacja Sopot. Co więcej, z racji prostoty konstrukcyjnej, felgi stalowe stają się o wiele łatwiejsze w konserwacji.

Obręcze stalowe nie są jednak wolne od wad. Wbrew często powielanemu przekonaniu, felgi stalowe są znacznie bardziej narażone na korozję niż felgi aluminiowe. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, stal jest znacznie mniej odporna na rdzewienie niż aluminium. Po drugie, felgi stalowe nie są pokryte lakierową powłoką nawierzchniową.

Felgi aluminiowe czy stalowe na zimę?

Felgi aluminiowe czy stalowe na zimę? Przed takim dylematem staje co roku niejeden kierowca. Felgi stalowe na zimę są z pewnością idealną opcją dla tych, którzy: po pierwsze – nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań dotyczących wyglądu ich samochodu.po drugie – poszukują bardziej ekonomicznego rozwiązania. Jeśli decydujesz się na zakup stalowych obręczy, musisz liczyć się jednak z tym, że występują one w prostych, podstawowych konstrukcjach i nie są pokryte lakierem ochronnym.

Współczesne felgi aluminiowe to z kolei już nie tylko wartość estetyczna, ale i użytkowa dla naszego pojazdu. W porównaniu do felg stalowych są one bardziej odporne na korodowanie, a niejednokrotnie również i na uszkodzenia. Ich wadą jest natomiast znacznie wyższa cena zakupu i ewentualnej naprawy.

Wybór felg

Warto jednak pamiętać, że dużym zagrożeniem dla obydwóch rodzajów felg są wszelkie zarysowania, o które podczas sezonu zimowego nietrudno. Również nieumiejętne przekładanie ogumienia, wyważanie czy zakładanie kołpaków są doskonałą „okazją” do naruszenia struktury obręczy, która staje się wówczas bardzo podatna na korozję. Aby tego uniknąć, warto postawić na warsztat, który w bezinwazyjny sposób dokona montażu felg, jak na przykład wulkanizacja mobilna Poznań.

Niezależnie również od tego, czy wybierzesz felgi aluminiowe, czy felgi stalowe na zimę, koniecznie musisz pamiętać o ich całorocznej pielęgnacji. Specjaliści z serwisu wulkanizacja Warszawa zgodnie twierdzą, że to właśnie regularna, właściwa konserwacja stanowi o żywotności i trwałości felgi każdego rodzaju.