W branży technologicznej terminy „kompresor” „dmuchawa” i „wentylator” są często używane zamiennie. Może to powodować zamieszanie, ponieważ te urządzenia mają różne funkcje i zastosowania. Każdy kompresor jest rodzajem sprężarki, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Warto zrozumieć różnice między tymi urządzeniami.
Kompresor wysokociśnieniowy to urządzenie, które służy do mechanicznego zwiększania ciśnienia powietrza lub innego gazu. Zmusza gaz do przesuwania się w zmniejszających się przestrzeniach, co powoduje wzrost ciśnienia.
Tłokowy kompresor wysokociśnieniowy działa jak tłok poruszający się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. Oto etapy jego działania:
Zasysanie powietrza – powietrze jest pobierane do cylindra przez otwór ssący. Ruch tłoka w dół powoduje powstanie próżni i zasysanie powietrza do cylindra.
Sprężanie powietrza – ruch tłoka do góry zmniejsza objętość powietrza, przez co ciśnienie powietrza wzrasta, a tym samym jest sprężane.
Wydmuch sprężonego powietrza – po zakończeniu sprężania powietrze jest wypychane na zewnątrz cylindra przez otwór wydechowy. Powietrze pod wysokim ciśnieniem jest gotowe do użycia.
Sprężarka tłokowa charakteryzuje się wysokim sprężaniem powietrza i zdolnością do generowania dużego ciśnienia. Stosuje się ją w wielu branżach:
Motoryzacji – do pompowania opon, napędzania narzędzi pneumatycznych, czyszczenia silników i innych zastosowań.
Przemyśle chemicznym – do wytwarzania sprężonego powietrza potrzebnego do wielu procesów produkcyjnych, takich jak wytwarzanie plastiku, gumy i innych materiałów.
Medycynie – do dostarczania tlenu pacjentom, wykonywania operacji i innych zabiegów.
Lotnictwie – do napędzania silników odrzutowych, wspomagania lądowania i innych zastosowań.
Budownictwie – do napędzania narzędzi pneumatycznych, takich jak wkrętarki, młoty pneumatyczne i inne.
Górnictwie – do wydobywania minerałów, napędzania maszyn i innych zastosowań.
Transporcie – do napędzania pociągów, statków i innych pojazdów.
Urządzenie znanym jako dmuchawa powietrza, lub alternatywnie jako wentylator powietrza, ma za zadanie tworzenie przepływu powietrza o dużej objętości, ale działającego przy niskim ciśnieniu. Z tego powodu, charakteryzuje się ona wysoce efektywnym przepływem powietrza.
Funkcjonowanie dmuchawy powietrza polega na generowaniu strumienia powietrza o specyficznym przepływie i ciśnieniu. Sposób działania tego urządzenia może opierać się na procesie ssania lub tłoczenia powietrza:
dmuchawy ssące, które tworzą podciśnienie umożliwiające wciągnięcie powietrza do wnętrza, a potem przekierowanie go do wyjścia;
dmuchawy tłoczące, które generują strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem, działające na zasadzie kompresji powietrza i pchania go na zewnątrz przez dmuchawę.
Dmuchawy powietrza znajdują zastosowanie w wielu obszarach. Przykładowe zastosowania obejmują:
usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń, takich jak łazienki, pralnie czy piwnice, co umożliwia dmuchawie szybkie wysuszenie powierzchni, zmniejszenie wilgoci i zminimalizowanie ryzyka rozwoju pleśni i grzybów;
dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń, zwłaszcza w miejscach, gdzie naturalny obieg powietrza jest ograniczony, co może przyczynić się do oczyszczenia powietrza w domu;
czyszczenie powierzchni z kurzu i innych zanieczyszczeń.
>>Szczegóły znajdziesz w poradniku RYOBI o sprężarkach powietrza
Wentylator to urządzenie, które kieruje przepływ powietrza poprzez ruch obrotowy łopatek lub wirnika. Współdziała na podstawie przeniesienia powietrza mechanicznie za pośrednictwem ruchu wirującego. W porównaniu z dmuchawą, która skupia się tylko na konkretnym miejscu, wentylator umożliwia krążenie powietrza w całym obszarze.
Jak pracuje wentylator powietrza? Główną częścią konstrukcji wentylatora jest wirnik z łopatkami rozmieszczonymi na jego osi. Gdy jest włączany (jest napędzany przez silnik), łopatki zaczynają obracać, powodując ruch obrotowy. Zgodnie z zasadą Bernoulliego, gdy powietrze przemieszcza się wzdłuż zakrzywionej powierzchni, jego ciśnienie spada, a prędkość wzrasta. Powoduje to utworzenie różnicy ciśnienia po obu stronach łopatki, co skutkuje przepływem powietrza.
Wentylatory powietrza mają wiele zastosowań, takich jak:
cyrkulacja powietrza: są kluczowym elementem systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wprowadzają do budynków świeże powietrze i eliminują wyeksploatowane;
chłodzenie i usuwanie ciepła: wykorzystywane są w chłodniach, fabrykach, halach produkcyjnych czy centrach danych, gdzie pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę i zapewniają wymianę ciepła;
usuwanie zanieczyszczeń: wykorzystywane są w przemysłowych systemach odkurzania i filtracji, aby kontrolować emisję pyłów i innych zanieczyszczeń.
Kompresory akumulatorowe są najlepszym wyborem dla zastosowań domowych. Są mobilne i mogą być używane w dowolnym miejscu, bez konieczności podłączania do źródła zasilania. Sprężarka akumulatorowa R18AC-0 RYOBI 18 V ONE+™ to doskonałe rozwiązanie do pompowania opon i zastąpienia gwoździarki pneumatycznej przenośnym modelem akumulatorowym. Ma zbiornik o pojemności 4 l i wytwarza ciśnienie do 120 TSI / 8,3 barów. Dzięki temu można napompować typową oponę samochodową od zera w zaledwie 80 sekund. Sprężarka R18AC-0 ma również regulator z blokadą, umożliwiający łatwą regulację ciśnienia wyjściowego, szybkozłączkę do łatwego podłączania i odłączania węża pneumatycznego, zawór spustowy do szybkiego opróżniania zbiornika oraz metalową osłonę węża ułatwiającą jego przechowywanie na urządzeniu.
Innym polecanym modelem jest mała sprężarka akumulatorowa R18I-0 RYOBI 18 V ONE+™. Ta uniwersalna pompka, która generuje ciśnienie do 150 PSI / 10,34 barów, ma dwie funkcje: pompowanie i spuszczanie powietrza. Dzięki temu umożliwia pompowanie opon i dużego sprzętu dmuchanego (np. pontonów) oraz ich szybkie opróżnianie. Aby spuścić powietrze, wystarczy podłączyć wąż do osobnego portu.
Minisprężarka R18VI-0 18 V RYOBI ONE+™ jest również łatwa w obsłudze i ma wiele zalet, takich jak:
wyświetlacz informujący o ciśnieniu,
automatyczne wyłączenie na zadanym poziomie,
szybkie pompowanie,
możliwość spuszczania powietrza,
możliwość używania jako dmuchawy warsztatowej.
Sprężarki akumulatorowe to świetny wybór dla osób, które szukają mobilnego i łatwego w obsłudze urządzenia do pompowania opon, piłek, basenów, materacy i innych przedmiotów.