Zastanawiasz się, jakie opony letnie będą najlepsze dla Ciebie? Przeczytaj nasze wskazówki i zdecyduj. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze oraz, jakie konkretne modele mogą spełnić Twoje wymagania.
Zakup opon letnich powinien być dobrze przemyślany. Nie warto dokonywać go pospiesznie. Opony różnią się między sobą pod wieloma względami. Jedne tworzone są z myślą o szczególnie aktywnych kierowcach, pokonujących wiele kilometrów – jak np. model Michelin Primacy 4, inne o właścicielach aut miejskich, rzadko wyjeżdżających poza teren aglomeracji, jak większość modeli marek budżetowych. Czym kierować się przy wyborze?
Zakup odpowiednich opon letnich to szczególnie ważne zadanie dla kierowców, którzy lubią szybką jazdę, pokonujących w sezonie letnim wiele tysięcy kilometrów. Jest to najbardziej wymagająca grupa użytkowników, dlatego jej przedstawiciele nie powinni oszczędzać na zakupie letnich opon i swoje poszukiwania skoncentrować na ofercie tzw. klasy premium.
Dostępne są w niej najbardziej zaawansowane technologicznie modele, często montowane jako pierwsze wyposażenie samochodów. Dla kierowców jeżdżących z dużą prędkością, często hamujących i dynamicznie wchodzących w zakręty polecane są opony UHP, czyli Ultra High Performance. Charakteryzują się one nie tylko ponadprzeciętną przyczepnością, krótką drogą hamowania czy dobrym trzymaniem w zakrętach, ale także podwyższoną trwałością i odpornością na przedwczesne zużycie. Przykładem takiego modelu opony jest np. Bridgestone Potenza Sport.
Kierowcy, którzy nie potrzebują opon o najwyższych osiągach, gdyż rzadko zdarza im się jeździć z wysoką prędkością i pokonują rocznie przeciętne przebiegi, mogą skierować swoje poszukiwania na segment opon klasy średniej. W tej klasie znajdziemy produkty reprezentujące bardzo dobre parametry, dostępne w cenach niższych niż produkty klasy premium. Bardzo często w klasie średniej znajdziemy rozwiązania niegdyś uchodzące za prekursorskie, z których chętnie korzystali producenci samochodów. Z biegiem czasu technologie zastępowane były nowszymi, co jednak w żaden sposób nie umniejsza modelom ze średniego sektora.
Dla większości kierowców o umiarkowanym stylu jazdy priorytetem przy zakupie opon letnich jest bezpieczeństwo jazdy. Warto skupić się na tym, by było one zapewniane w każdych warunkach – zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Przykładem opony bardzo dobrze odpowiadającej na te potrzeby jest Uniroyal RainSport 5.
Samochody o podwyższonym prześwicie nadwozia są coraz popularniejsze na rynku. Niektóre SUV-y użytkowane są tylko w przestrzeni miejskiej, inne mają także zdolności terenowe i napęd 4×4, dzięki którym można od czasu do czasu zjechać z utwardzonych dróg. Kierowcy, którzy swoje SUV-y zamierzają użytkować tylko na asfalcie, mogą kupić standardowy model opon, oczywiście o odpowiednim rozmiarze. Jeżeli jednak auto będzie użytkowane także w terenie warto poszukać opon z oznaczeniem HT, AT lub MT. Dla zdecydowanej większości użytkowników SUV-ów dobrym rozwiązaniem będą opony HT – dobrze spisujące się na utwardzonych drogach, ale pozwalające także na dobrą zabawę w terenie w granicach tzw. zdrowego rozsądku. Opony AT i MT to już rozwiązania dla osób szczególnie często wyruszających w teren. Przykładem opony, która powinna spełnić oczekiwania właścicieli samochodów 4×4, jest Yokohama Geolandar H/T G056.
Kierowcy poruszający się głównie w przestrzeni miejskiej, rzadko wyjeżdżający w dłuższe trasy, mogą poszukiwać opon z niższych segmentów, z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, aby zaoszczędzić nieco na zakupie, po drugie, ponieważ w takim trybie eksploatacji nie będą w stanie wykorzystać ponadprzeciętnych parametrów opon z górnej półki. Opony eksploatowane w mieście, gdzie jakość dróg jest zwykle wysoka, a służby porządkowe czuwają, by w porę odśnieżyć jezdnię lub posypać ją solą, kiedy jest ślisko, nie są poddawane trudnym próbom. Pamiętajmy jednak, by kupując opony klasy budżetowej nie kierować się wyłącznie ceną. Warto np. poczytać opinie o poszczególnych modelach. Letnią oponą budżetową, która sprawdzi się w miejskim trybie eksploatacji, jest np. Dębica Presto HP 2.
Samochody dostawcze to kolejny segment rynku, wymagający od opon letnich szczególnych parametrów. Właściciele aut popularnie nazywanych busami, najczęściej oczekują od nich niezawodności. Są to w końcu pojazdy, które mają na siebie zarabiać. Samochody dostawcze w polskich realiach transportowych bardzo często przewożą ciężkie ładunki. Taki tryb eksploatacji wymaga specjalnych opon. Właśnie dlatego część producentów ogumienia oferuje modele tworzone z myślą właśnie o autach dostawczych. Są to opony wzmacniane, posiadające specjalną konstrukcję ścian bocznych. Często są także dodatkowo odporne na uszkodzenia oraz przebicia. Opony letnie do aut dostawczych poznamy po oznaczeniach „C” lub „LT”. Symbole te oznaczają, że mamy do czynienia z produktem wzmocnionym.