Zastanówmy się  jak często w ciągu dnia mijamy podczas jazdy szyldy z napisem „wulkanizacja opon”? Taka sytuacja zdarza nam się z pewnością niejednokrotnie, a już na pewno na tyle często, żeby pojęcie to utkwiło nam w pamięci. Co jednak kryje się pod hasłem, które możemy spotkać niemalże w każdym mieście? Co to jest wulkanizacja?

Co to jest wulkanizacja?

W powszechnym rozumieniu tego terminu wulkanizacja sprowadzana jest do miejsca, w którym serwisuje się opony. Warsztaty wulkanizacyjne, takie jak wulkanizacja Wisła, to miejsca, w których kierowcy mogą uświadczyć profesjonalnych usług z zakresu ogumienia, na przykład wymiany opon – zarówno sezonowej, jak i sprowadzającej się do zamontowania nowych modeli.

Stacjonarne wulkanizacje, do których należy również wulkanizacja Zakopane, oferują jednak nie tylko wymianę, ale również diagnostykę i naprawę uszkodzonych opon, konserwację opon i kół, prostowanie felg, wyważanie kół, czy bieżnikowanie opon. Wulkanizacja to jednak nie tylko miejsce serwisu ogumienia, ale również proces wytwarzania opon.

Jaka jest historia wulkanizacji

Wydawać by się mogło, że korzenie wulkanizacji będą sięgały daleko w przeszłość. W końcu kojarzące się nam z nią koło, to przedmiot datujący swoje powstanie na kilka tysięcy lat wstecz. Jednak nie od początku koło było zrobione z gumy, a z materiałów takich jak kamień czy drewno.

Natomiast dzieje opony są znacznie krótsze…Czy mówi Wam coś nazwa „Goodyear”? Z pewnością od razu skojarzyliście je ze znaną, obecną od wielu lat na rynku marką opon. Marka ta (bardzo słusznie) zaczerpnęła swoją nazwę od nie byle kogo – bowiem samego twórcy technologii tworzenia gumy – Anglika Charlesa Goodyear’a. Można powiedzieć, że jest on ojcem wulkanizacji, bowiem to właśnie jego odkrycie stało się wydarzeniem kluczowym dla całej motoryzacyjnej branży.

Przeprowadzenie przez niego wielu mniej i bardziej udanych eksperymentów na kauczuku, pozwoliło mu na opracowanie właściwego procesu jego obróbki cieplnej powalającej uzyskać masę gumową o pożądanych parametrach. Można więc powiedzieć, że historia wulkanizacji sięga własne do tego momentu i to właśnie odkrycie Charlesa Goodyear’a stało się fundamentem współczesnej samochodowej opony.

Od tego czasu następowało oczywiście wiele modyfikacji procesu przemiany kauczuku w gumę, w celu zwiększenia elastyczności oraz uzyskania jak największej żywotności tego materiału. Do dnia dzisiejszego trwają prace dążące do jego udoskonalenia, które w zależności od przeznaczenia danej opony, są zróżnicowane.

Gdzie znaleźć specjalistów od wulkanizacji?

Warto wspomnieć, że kontroli stanu ogumienia nie należy dokonywać jedynie w momencie ich sezonowej wymiany lub dopiero w momencie niechcianej awarii. Kierując się znaną maksymą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto zawczasu umówić się na wizytę w warsztacie wulkanizatora. Zapewne w tym miejscu zastanawiasz się, gdzie znaleźć specjalistów od wulkanizacji i to w dodatku takich, którzy gwarantują solidną realizację usługi? Doskonałym miejscem do poszukiwania sprawdzonych warsztatów jest internet.

W sieci znajdziesz nie tylko namiary na stacjonarne punkty serwisu ogumienia, ale również kontakt do mobilnych wulkanizacji, takich jak wulkanizacja mobilna Szczecin, czy wulkanizacja mobilna Rzeszów. Warsztaty te, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom kierowców, oferują kompleksowy serwis opon z dojazdem do klienta.

Wulkanizacja stacjonarna i mobilna

Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy przytrafi się nam niespodziewana awaria w trasie i nie jesteśmy w stanie kontynuować jazdy. W takich momentach wystarczy jeden telefon, podanie swojej lokalizacji, a dysponujący wszelkimi niezbędnymi narzędziami fachowcy przyjeżdżają we wskazane przez kierowcę miejsce.

Bardzo często wulkanizacje mobilne oferują swoje usługi całą dobę, przez 365 dni w roku. Jest to bardzo komfortowe dla klienta rozwiązanie, ale także rozwiązanie biorące pod uwagę nieprzewidywalność życiowych sytuacji. Możemy bowiem przeprowadzać regularnie kontrole stanu ogumienia, zwracać uwagę na wyważenie kół, czy kondycję bieżnika.

Złapać gumę może każdy, a przyczyną najczęściej jest wtedy zły stan jezdni, po której się poruszamy. Dobrze zatem wiedzieć, że w takich sytuacjach nie pozostajemy sami i możemy skorzystać z usług mobilnych wulkanizacji, które błyskawicznie do nas przyjadą i pomogą nam rozwiązać problem z oponami.