Wymiana i naprawa opon to usługi, na które zapotrzebowanie będzie do końca świata i o jeden dzień dłużej. W końcu trudno wyobrazić sobie, że nagle samochody miałyby zacząć znikać z dróg. Dlatego, jeśli szukasz pomysłu na biznes i przyszedł Ci do głowy warsztat wulkanizacyjny, jesteś na dobrej drodze. Dowiedz się, jak go wyposażyć.
Liczba samochodów stale wzrasta. A to oznacza zwiększone zapotrzebowanie nie tylko na usługi warsztatów mechanicznych i lakierniczych, ale także serwisów opon. Jeśli zamierzasz zacząć działać w ostatnim z tych kierunków, poza umiejętnościami, potrzebujesz kompleksowego wyposażenia wulkanizacji. Od czego zacząć?
Przede wszystkim od wyboru sprawdzonego sprzedawcy. Zdecydowanie złym pomysłem jest kupowanie sprzętu do wulkanizacji z nieznanych źródeł. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób z pewnością nie zaoszczędzisz pieniędzy, lecz wydasz ich dwa razy więcej. Pamiętaj, że wyposażenie serwisu opon musi być przede wszystkim niezawodne. W ten sposób nie będzie generować kosztów w chwili, kiedy Twoja działalność ruszy pełną parą.
Znalazłeś już sprawdzony sklep wulkanizacyjny, czas więc przystąpić do dzieła, a raczej do zakupów. Znajdą się w nich zarówno specjalistyczny sprzęt, jak i drobne narzędzia oraz materiały naprawcze. Zacznijmy jednak od pierwszego punktu.
Profesjonalny zakład wulkanizacyjny nie obejdzie się bez trzech podstawowych urządzeń, czyli: montażownicy do opon, wyważarki oraz sprężarki. Pierwsza umożliwia szybkie i łatwe zakładanie i zdejmowanie opon. Podpowiadamy, że w sklepie REDATS znajdziesz urządzenia automatyczne i półautomatyczne. Pierwsze sprawdzą się na stanowisku głównym, drugie na zapasowym.
Podobnie sprawa przedstawia się z wyważarkami. Wyposażenie wulkanizacji zacznij od urządzeń automatycznych, ale miej na uwadze, że przyda się dodatkowe stanowisko, na którym może pojawić się wyważarka półautomatyczna. Nie zapomnij o ciężarkach do wyważania kół. Na pokładzie Twojego warsztatu powinny znaleźć się zarówno klejone – do felg aluminiowych, jak i nabijane, przeznaczone dla felg stalowych.
W serwisie opon nie może zabraknąć sprężarki. To sprzęt, który pozwoli Ci na pracę z urządzeniami i narzędziami pneumatycznymi. Koniecznie zadbaj o węże ciśnieniowe, które połączą kompresor z odpowiednim narzędziem. Które z nich stanowią podstawowe wyposażenie warsztatów wulkanizacyjnych? Przede wszystkim podnośniki samochodowe pozwalające na uniesienie części lub całego samochodu w celu montażu czy demontażu opon.
Wiesz już, jaki sprzęt obowiązkowo powinien znaleźć się w serwisie opon. Czas więc przyjrzeć się narzędziom. Jest ich całkiem sporo. Dobrą informacją jest jednak to, że narzędzia są o wiele tańsze od urządzeń, więc przy ich zakupie powinno pójść „z górki”.
Kompletowanie narzędzi do wulkanizacji rozpocznij od kluczy do kół. Możesz postawić na rozwiązania pneumatyczne, które znacząco ułatwiają pracę. Przydadzą się też klucze dynamometryczne oraz klasyczne przekładniowe. Oczywiście nie możesz zapomnieć o łyżkach do opon. Ponadto warto zaopatrzyć się w pistolety do pompowania opon oraz mierniki ciśnienia.
Przyjrzyj się również „drobiazgom” do naprawy opon. Nacinarki i nożyki, ściernice, skrobaki, rozpieraki, rolki dociskowe, termopresy wraz z kształtkami to z pewnością must-have w Twoim warsztacie. Koniecznie dodaj do nich materiały pozwalające łatać ogumienie. Poza łatkami i kołkami do opon przydadzą się specjalistyczne kleje, uszczelniacze i rozpuszczalniki butylowe oraz płyny do lokalizacji przebić.
Spoglądasz na listę wyposażenia warsztatu wulkanizacyjnego i czujesz przyspieszone bicie serca? Spokojnie, we właściwym sklepie wszystkie urządzenia i narzędzia dla serwisu opon kupisz w jednym miejscu. Co więcej – zrobisz to przez Internet, czyli w dogodnym dla Ciebie czasie i miejscu.